A normál hagyományos pedállal való tekerésnél kizárólag csak akkor tudsz erőt kifejteni a hajtásra, ha lefele nyomod a pedált. Ezzel főként a combot elülső felén lévő izmokat dolgoztatod, miközben a lábad többi izma hatásfoka nagyon alacsony. A kerékpáros cipők mivel rögzítve vannak a pedálhoz, így nem csak lefelé tudod nyomni a pedált, de lehetőséged van húzni is, és könnyebben tudod áthúzni a felső holtpontból a lendületet átvinni a következő hajtási kör indításához. Ezzel így a lábadon több izomcsoportot tudsz mozgatni, javul a hajtástechnikád és hatékonyabban fogsz tudni tekerni. Még mindig úgy gondolod nem tudnád kihasználni? :)
A pedálba be és kilépés csak elsőre tűnik nehéznek és bonyolultnak. Az igazság az, hogy nagyon hamar bele lehet tanulni, és egyszerűen reflexszé válik idővel. A Shimano gondolt azokra is akiknek ez teljesen ismeretlen, így kifejlesztette a Click’r pedálrendszerét, amit kifejezetten azoknak szánt, akik félelmet éreznek a „dokkolás” miatt. Ezek a pedálok 60%-al könnyebben oldhatóak ki, mint a hagyományos társaik, és a belépésnél is egyszerűbb a dolgunk, hiszen egy szélesebb lapos platform megvezeti a cipőt belépésnél, így ezzel sokkal gyorsabban tanuljuk meg a ki-be lépést, és a félelem faktor is teljesen eltűnik.
A szíjas megoldás és a kerékpáros cipők közt a legfőbb különbség, hogy a szíjas megoldásnál, ha meglazul a szíj akkor utána kell húzni. Ez tekerés közben több mint zavaró. Adódhatnak esetek mikor hirtelen ki kell kapnod a lábad (pl. eléd hajt egy kocsi), ilyenkor a klipszből a szíj miatt problémásabb kivenni a lábad. A Kerékpáros cipőknél egy mozdulattal szabadítod ki a lábad ugyanolyan gyorsasággal, mint ha szabadon lenne. Sokat számíthat akár ilyen esetben 1 másodperc is.